YUSUF İLE ZÜLEYHA

BURADASIN
P1110961

YUSUF İLE ZÜLEYHA

”Anladığım şu ki baht onu yürüyenle anlamlı.”

”Ben bana yeterim senin yetmediğin yerde, onarırım kendi ellerimle kalbimi, kendi ellerimle severim kendi yüreğimi.”

”Başına bir kez olsun gerçek elmaslardan yontulmuş bir tâc takmamış olan yapay taşlarla oyalanmanın acısını nereden bilecek? Göz kapaklarının ardına bir kez olsun ışık düşmemiş olan karanlıktan nasıl şikayet edecek?”

Üslup ve derinlik bakımından mükemmel bir eser. Kitap insanın iç dünyasında engin ufuklar açıyor. Yazarın ilk okuduğum kitabı ‘Yusuf ile Züleyha’… Bu vesile ile Nazan BEKİROĞLU ile tanışmış oldum. Biraz gecikmiş ama telafisi olacak bir buluşma …

Sevgili Nazan BEKİROĞLU, o bir anlatıcı evet…
Kaleminden ırmaklar yürüten serin, duru ve pak… Yaz bahçelerine leylaklar, güz bahçelerine solgun yapraklar düşüren… Buhurdanları mum vakitlerine bırakan… Mısrın çöllerine sevda yazan…

Yazarın kendine has samimi, yumuşak ve derin üslubuna hayran olmamak elde değil. İfadeler adeta zihninize işliyor, sözcükler yüreğinizde eriyor. Kelimeleri ayaklandırıp yaşama dahil etmek böyle birşey olsa gerek!

Hz Yusuf’un hikayesi edebi bir dille zenginleştirilerek okuyucunun beğenisine sunulmuş. Akıcı ve derin bir dilin etkisiyle sıkılmadan, zevkle sayfaların içinde kayboluveriyorsunuz. Kitap, bilinen bir hikayenin meçhulde kalmış ayrıntılarını gün yüzüne vuruyor. Sayfaları sabırsızlıkla bir bir çevirken kâh Yusuf kâh Züleyha oluyorsunuz…Kuyu ile zindan arasındaki karanlık serüven yüreklerde aydınlanıyor.

Filistin çöllerinde doğan bir güneş, Kenan karanlığını aydınlatan bir ay parçası, güneşve ayın ram edildiği bir rûya… Babasının şefkatli kucağından karanlık kuyulara…  Dipsiz, loş derinliklerden Mısıra uzanan kasvetli ve meşakkatli yolculuk… Köle pazarında mola verilen bir sergüzeşt-i hayat..

Yusuf ile Züleyha denince aklımıza gelenden çok daha fazlası var bu kitapta… Ne Züleyha’nın cazibesi, ne Yusuf’un yırtılan gömleği… Sevgili Nazan Hanım öyle geniş bir alana yaymış ki kıssayı ne Züleyha’nın nefsinin cüretkarlığı ve ne de Yusuf’un çilesi ön planda olan… Öyle bir bütünlük var ki olaylar arasında sanki yaşananlar bir ayna gibi duruyor karşımızda….

Henüz okumamış olanlara mutlaka tavsiye ederim.

 

Nazan Bekiroğlu 

Yûsuf ile Züleyha// Kalbin üzerinde titreyen hüzün

Timaş Yayınları

 

Ahmet MERSAN

 

Bu Yazi Toplam da 2.116 defa okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

YUSUF İLE ZÜLEYHA Konusuna Ait Etiketler

Benzer Yazilar

img_8285

AŞK-ELİF ŞAFAK

Mayıs 26, 2016
tumblr_n53sgdyu8v1sxommmo1_500

KİMYA HATUN

Mayıs 25, 2016
1e9724d419c4c3a413c4aabda79b3f2b_1299233486

ŞAH SULTAN

Mayıs 25, 2016
3491924472_5095871ff4

KATRE-İ MATEM

Mayıs 25, 2016
hqdefault

TEBRİZLİ ŞEMS

Mayıs 24, 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHEX