AŞK-ELİF ŞAFAK

BURADASIN
img_8285

AŞK

 

Kırkıncı Kural: “Aşksız geçen bir ömür beyhude yaşanmıştır. Acaba ilahi aşk peşinde mi koşmalıyım mecazi mi, yoksa dünyevi, semavi ya da cismani mi diye sorma! Ayrımlar ayrımları doğurur. AŞK’ın ise hiçbir sıfata ve tamlamaya ihtiyacı yoktur”

 Klasik bir isimle okuyucunun beğenisine sunulmuş bir kitap. Ele aldığı konu olarak da ilk etapta sıradan diye düşünülse de sağlam kurgusu ve sürükleyiciliği ile fark yaratan bir eser. Aşk… Elif ŞAFAK’IN kaleminden çıkanlar arasında gerçek anlamda beğenip zevk alarak okuduklarımın başında geliyor.

Kitabını okurken adeta iki zamanda yaşıyorsunuz. 1200’li yılların Bağdat, Tebriz ve Konya’sında Mevlana’yı ararken bir bakıyorsunuz Amerika’nın lüks bir otelindesiniz. Aynı kitapta iki farklı dünyayı takip ediyorsunuz heyecanla. Şemsin Mevlana’ya olan aşkı karşısında hayranlığınızı gizleyemiyorken azizin ilginç hikâyesinin akıbetiyle ilgili bin bir ihtimal geliyor aklınıza. Biri 2000’li yıllarda Boston-Amsterdam hattında, diğeri 1240’larda Semerkant-Bağdat-Konya üçgeninde birbirini tamamlayan iki öykü.

Mevlana’yı, Şems’i, Sultan Veled’i, Kimya Hatun’u, Konya’yı tanıyorsunuz kitapta.  Çömez, Dilenci Hasan, Fahişe Çöl Gülü, Sarhoş Süleyman, Mutaassıp, Gevher Hatun, Cengaver Baybars, Talebe Hüsam’ın dilinden dökülenler sizi ordan oraya sürüklüyor. Hepsinin ayrı ayrı söyleyecekleri var size. Her biri bu sergüzeştin ayrı bir molası…

Ella Rubinstein… Amerika’da yaşayan, üç çocuklu Yahudi asıllı bir anne… Eşi tarafından aldatılmaktadır. Bunun farkında olan yumuşak mizaçlı Ella ailesini koruma adına mücadelesine devam ediyordur. Kırk yaşında, bir yayınevinden gelen teklif üzerine kitap eleştirmeni olarak işe başlar. İlk görevi olarak ‘’Aşkın Şeraiti’’ adında bir kitap gönderilir kendisine. Eser hakkında ayrıntılı bir rapor istenmektedir. Kitabın konusu ise Mevlana ve Şems Tebriz’inin aynı kadehten beraber yudumladıkları ilahi aşktır. Mevlana ve Şemsin imrenilen, kıskanılan muhabbeti ve bu eşsiz yarenlik sayfalara dökülmüştür.

Çalışmanın sahibi, İskoç asıllı önceden ateist olup sonradan İslam dini ile tanışan aziz Zahara’dır. Eserden etkilenen Ella ile aziz arasında bir yakınlık başlar, iletişime geçerler. Bir yandan Mevlana ve Şems’in kelimelere sığmayan yakınlık ve muhabbetleri, diğer taraftan Ella ve Aziz Zahar arasında serpilip bir anda büyüyen başka bir aşkı karşılaştırıyorsunuz!

Yazar Elif Şafak, Aşk adlı romanından şu sözlerle bahsediyor:

Bu romanda okura yüreğimi açtım. Tasavvuf benim sırrımdı, o sırrı aşikâr ettim. Şems ve Mevlânâ hakkında bir kitap yazayım arzusuyla kaleme almadım bu kitabı. Ben “aşk”ı anlatmak istedim. Buydu çıkış noktam. Hem dünyevî hem manevî boyutlarıyla aşkı yazdım. Zıt gibi görünen karakterleri yan yana getirerek evrensel bir öz yakalamayı arzuladım. 2008 senesinde Boston’da yaşayan üç çocuk annesi mutsuz bir Yahudi Amerikalı kadın için Mevlânâ ne ifade ediyor, bu sorunun cevabını kovaladım.

Son olarak ekleyecek olursak;  Türkiye’de çok satan romanların başında gelen; Amerika, İngiltere dahil birçok ülkede yayınlanan “Aşk”, Aşk-ı Memnu, Yaprak Dökümü ve Ezel gibi dizilerin yapımcısı olan Ay Yapım’ın ilk sinema filmi projesi olacakmış.Mevlânâ Celaleddin-i Rumi ve Şems-i Tebrizi etrafında gelişen eser kendi döneminde ve günümüzde geçecek şekilde tasarlanmış.

Hadi bakalım…

                                                                                                                                                                                                        Ahmet MERSAN

Bu Yazi Toplam da 1.823 defa okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

AŞK-ELİF ŞAFAK Konusuna Ait Etiketler

Benzer Yazilar

tumblr_n53sgdyu8v1sxommmo1_500

KİMYA HATUN

Mayıs 25, 2016
P1110961

YUSUF İLE ZÜLEYHA

Mayıs 25, 2016
1e9724d419c4c3a413c4aabda79b3f2b_1299233486

ŞAH SULTAN

Mayıs 25, 2016
3491924472_5095871ff4

KATRE-İ MATEM

Mayıs 25, 2016
hqdefault

TEBRİZLİ ŞEMS

Mayıs 24, 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHEX