AKLINDAN BİR SAYI TUT

BURADASIN
H

AKLINDAN BİR SAYI TUT

 

Bir adam, posta kutusuna bırakılmış imzasız bir mektup alır. Mektupta şöyle yazmaktadır: “Aklından herhangi bir sayı tut. 1 ila 1000 arasında herhangi bir sayı.” Adam öylesine 658 sayısını tutar. Not şöyle devam etmektedir: “Sırlarını nasıl bildiğimi göreceksin… Küçük zarfı aç.”
Bir seri katil öyküsü… Polisiye bir roman  53 bölümden oluşuyor. Macera severler için güzel bir seçim olabilir. Sayfalar merak ve heyecan ile dolu. Yazarın ilk çalışmasında bu denli ses getirmesi dikkat çeken bir başka nokta…

Olaylar sağlam bir şekilde kurgulanmış. Birkaç ufak mantık kusuru dışında özellikle göze çarpan bir hata yok gibi. Merak unsuru ve sürükleyicilik kitabın geneline yansıtılmış. Ara ara düşülen tekrarlar ve bazı tasvirlerdeki detaycılık ise bir başka eleştirilebilecek nokta.

Serüvenin kötü kahramanı, sayfalar arasında kendini ustaca gizliyor. Eylemleri her ne kadar kitabın tamamına yayılmış olsa bile kimliği ve tam anlamıyla ortaya çıkışı kitabın son sahnesinde gerçekleşiyor.

Seri katilin, henüz çocukken sarhoş babası tarafından fiziksek saldırıya maruz kalıp ağır yaralanan annesi ve yaşadığı travmatik sahne hiçbir zaman aklından çıkmaz. Babasının hayalinde tüm sarhoşlara cephe alır, tüm alkolikler düşman ve yok edilmesi gereken parazitlerdir.

Katil, uzmanlaştığı alan sayesinde zamanında alkolik olup rehabilitasyon seanslarından geçenlerin listesini elde eder. El yazısıyla on binden fazla mektup yazar, listedekilere postalar. Mektubu alanlara kendilerini çok önceden ve yakından tanıdığı izlenimi vermeye çalışır. Akıllarından bir sayı tutmalarını ister ve sonraki zarfta bu sayıyı açıklar. Bu müthiş akıl oyunu karşısında donup kalan kurban adayları ise karşı tarafın taşıdığı gizeme ve gerçekten kendilerini çok iyi tanıdıklarına inanır. Okuyucuyu da oldukça şaşırtan bir oyun bu. Ama daha sonra ortaya çıkan gelişme ve akıl yürütmeler sonucu olayın sağlıklı bir analizi yapılmış olur. Katil rastgele belirlediği iki sayıyı her mektuba yazar. Olasılık hesapları ile en az birkaç kişi ile aynı sayıda bulaşacağını bilir ve kurbanlarını da bu şekilde belirlemiş olur. Tabi kendisine kimin inanacağını bilmeyen katil, kurbanlarından üzerlerinde isim ve adresleri bulunacak olan çekler ister. Böylece kurbanın adres ve bilgilerini de tespit etmiş olur. Bu şekilde beş kişiyi öldürür ve yirmi kişiyi daha öldürmeyi tasarlıyordur.

Yalnız katilin hesaplarını zeki ve tecrübeli, Dave Gurney adında yeni emekli bir dedektif bozar. Kurbanlardan birinin arkadaşı olan Gurney bu vesile ile olaya girer ve son ana kadar katilin takipçisi olur. Gizemli ayrıntıların tahlili ve katilin alt edilmesinde en önemli rolü oynar.

‘’Aklından bir sayı tut’’, John Verdon’un 25 ülkede yayımlanan ve büyük yankı uyandıran gerilim dolu ilk kitabı. Şu sıralar ülkemizde de en çok satanların zirvesine oynayan eserin ikincisi de yolda. Güz döneminde çıkacak serinin ikinci kitabı da ilki kadar iddialı bir başlığa sahip: Gözlerini Sımsıkı Kapa…

Amerika’da yaşayan ve reklamcılıkla uğraşan yazarın, bu çalışmada da içerik ve kurgunun yanı sıra mesleki imkânlarını kullanarak yine önemli bir ses getirmesi bekleniyor.

 

Ahmet MERSAN

Bu Yazi Toplam da 1.059 defa okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

AKLINDAN BİR SAYI TUT Konusuna Ait Etiketler

Benzer Yazilar

img_8285

AŞK-ELİF ŞAFAK

Mayıs 26, 2016
tumblr_n53sgdyu8v1sxommmo1_500

KİMYA HATUN

Mayıs 25, 2016
P1110961

YUSUF İLE ZÜLEYHA

Mayıs 25, 2016
1e9724d419c4c3a413c4aabda79b3f2b_1299233486

ŞAH SULTAN

Mayıs 25, 2016
3491924472_5095871ff4

KATRE-İ MATEM

Mayıs 25, 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHEX