REKLAM’LARDAN SONRA

BURADASIN
016

REKLAM’LARDAN SONRA

Acısıyla tatlısıyla bir sezonun daha geldik sonuna. Yok hayır. Öyle değil. Kış sezonu, yaz sezonu, eğitim sezonu değil. İndirim sezonu hic değil..

Dizi sezonu…Önceleri mevsimlere göre, okulların tatile girmesine, takvimlerin başı ve sonuna göre  belirlenirdi dönemler. Şimdi ise  her gün evlerimizin baş köşesinde misafir etttiğimiz  dizi kahramanlarının ekranlarımıza  konuk olma, veda etme tarihlerine göre belirlenir oldu sezonlarımız..

Tabi ya yaz-kış, soğuk-sıcak demeden, bıkıp usanmadan hayatımızda  bu kadar yer etmiş dostlarımızın ayrılığı elbette  bizleri son derece müteessir edip plan ve tatillerimizi bu kadar etkileyecekti.

Televizyonun bilimsel ve ruhsal sabıkasından  cocuklar ve yetişkinler üzerindeki etikilerinden ve dahi sayısız suclarından bahsedip sıkca duyduğumuz klişe ifadelerle başınızı ağrıtma niyetinde değilim. Velakin herkesin hakkında konuştuğu bir konuda ben de acizane bir kac kelam etmek istedim

Acaba dizilerden önce insan hayatı nasıl bir muammadan ibaretti. Gündüz- gece ne konuşulur, neyle dertlenir, eş dost ahbap toplantılarında kimler cekiştirilirdi. Doğrusu yeni nesil, sezon öncesini yakından merak ediyor rapor ve tezlerle reklamlardan öncesinin  araştırılmasını istiyor. Cocuklar bunca tanıtıcı programa rağmen anne ve babalarının neden hala usta bir sihirbaza dönüşmediğini merak ediyor; ebeveyinler cocuklarındaki değişiklere akıl sır erdiremiyor. Ak sakallı dedeler, beyaz tülbentli nineler tv karşısında başlarını cevirip gözlerini kapatırken, yetişkinlerin bir an dahi dizileri kacırmaya tahammülleri yok.

Yaprak dökümü, Aşk-ı Memnu, Kurtlar vadisi… Yurdumuzun en cok izlenen, reyting makinelerini yoran programlardan sadece bir kacı. Şöyle bir baktığımızda nazar-ı itibarımızın meşguliyetini celbedenler, konunun farklı bir boyutunu gün yüzüne cıkarmakta.. Aşk, cürüm, dağılış, ihanet, intikam, yalan, kandırmaca….. İşte bizleri kara kutuya bu denli bağlayan ve ekran tiryakiliğine sebep olan tılsımlı sözcüklerden en asilleri.. Ve bir programın başarısı da bu sihirli sözcüklere ne kadar yer verilmesinde ve ne kalitede işlemesinde saklı. Amma da merakli bir millet olduk hani. Magazin programlarında kimle, nerede olduğunu takip ettiğimiz ünlülerin, dizi setlerindeki performans ve ahvallerine göre düzenelnir oldu ömrümüz, işlerimiz. Tuttuğumuz kahraman bir iftiraya mı uğradı, hapse mi girdi aman Allahım!… O gün tüm işlerimiz yan yattı. yüzümüz tebessüme hasret, sanki gönlümüzden bir şeyler koptu… Hımm… Haz almadığımız ücüncü rol oyuncularının  oyunları ayyuka cıkıp ilahi adalet yerini mi buldu… Değmeyin keyfimize!… Bir cay,  bir  keyif cayı daha. Kullanıyorsan, burdan da yak bir sigara… Ohh!.. He faturanın son ödeme tarihi,  Ne cocuğun bayramlık ayakkabı derdi… Aclık mı, savaş mı, hemen kanalı değiştirmeli..

Cok şükür bir sezon daha sona erdi. İyi ki şu yaz tatilleri var. Yoksa ne  memlekete gideceğimiz, ne biriken borc harcı düşüneceğimiz vardı. Şimdi rahat rahat işlerimize bakabiliriz. Bir kac ayda olsa şu tılsımlı  zincirleri, gönüllü esareti bir tarafa koyabileceğiz. Oh be, özgürlük ne güzelmiş. Onun bunun derdi ile dertlenip kahrolmakla asıl yüreğimizi zincirlemişiz. Hadi şanslıyız dizilerimiz bir bir sezon finali ve vedalarla tatile cıktı. Artık yeni sezona kadar bizlerde izinli sayılırız. E hadi dostlar şimdilik müsade… Yeni sezonda kaldığımız  bölümde  görüşmek üzere….

 

Ahmet MERSAN

 

Bu Yazi Toplam da 1.110 defa okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Benzer Yazilar

mmmajkdjksajkds

MEKTUPSUZ KALAN ZARFLAR

Mayıs 28, 2016
timthumb

BEKLEMEK

Mayıs 28, 2016
window-96719_640

DUVARLARIN GİZİ

Mayıs 27, 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHEX