KİMYA HATUN

BURADASIN
tumblr_n53sgdyu8v1sxommmo1_500

KİMYA HATUN

Gamın tek taraflı olabileceğini fakat mutluluğun karşılıksız olamayacağını bilemeyecek kadar aşkın kanunundan gafildi bu sefiller.(sf.251)

Son zamanlarda epey rağbet gören Mevlana-Şems eksenli romanlardan biri… Ama bu sefer öne çıkan bir başkası oluyor. Kimya Hatun… İranlı Yazarın ilk eseri. 2006’da yayımlanan kitap İran’da büyük ilgi görmüş.  Ayrıca yazarına ‘’Parvin Etesami Edebiyat Ödülü’nü’’ kazandıran roman, getirdiği farklı bakış açısıyla alanında yazılmış benzerlerinden ayrılıyor.

Roman üç yüz sayfalık. Olaylar Mevlana’nın üvey kızı Kimya Hatun’un ağzından anlatılıyor. Zaten olayların çevresinde gerçekleştiği ve kitabın asıl kahramanı da Kimya Hatun. Mevlana ve Şems’e yönelik övgülerin sıkça yer aldığı kitabın satır aralarında, eleştiri içeren ifadeler de gözden kaçmıyor.

Kimya Hatun, Kerra Hatun’un Şemseddin’le beraber iki çocuğundan biri. Babalarının ölümünden sonra Konya’nın güzel bir bağ evinde yaşamlarına devam eden ailenin kaderi, şehrin Hudevandigar’ı Mevlana’nın Kerra Hatun’a talip olmasıyla bir anda değişir. Daha önce gelen birçok teklifi elinin tersiyle iten Kerra Hatun, bu sefer aydınlıklar içinde gelen huzur dolu sese karşı koyamaz. Kısa süren hazırlıklardan ardından nikâh gerçekleşir ve aile Mevlana Hazretleri’nin konağına yerleşir. Kerra Hatun Mevlana’ya iki kez daha babalık sevinci yaşatır. Yalnız bir yandan mutlu ve huzur içinde olan Kerra Hatun diğer taraftan yeni hayatına bir türlü alışamaz ve her zaman bir mesafenin ardından bakar Mevlana’nın gözlerine.

Bu sırada yeni bir gelişme ailenin tüm düzenini alt üst eder. Tebrizi adıyla meşhur Şems’in Konya’ya gelmesi ve Mevlana’nın karşısına çıkmasıyla her şey değişir. Şems, Mevlana’nın sanki yıllardır arayıp da bir türlü kanamadığı pınardır. Haftalarca, aylarca bir odaya kapanır; birbirlerinden feyiz ve ders talim ederler. Tabi bu durumdan başta Hudevandigar’ın çocukları olmak üzere tüm ailesi ve Konya halkı şikâyetçidir. Dedikodu ve rahatsızlıklar üzerine Şems Konya’yı terk edip Şam’a gider. Mevlana’ya tekrar kavuşacaklarını uman şehir halkı ise artık tam anlamda O’nu kaybetmenin hüznü içindedirler. Mevlana’nın acısına dayanamayan bir grup gidip Şems’i bulup geri getirirler, Şems Mevlana’nın evine yerleşir. 60 yaşını geçkin Şems, Mevlana’nın üvey kızı henüz 18’inde olan Kimya Hatun’u ister ve düğün gerçekleşir.

Doğrusu kitabın bazı kısım ve betimlemelerinde ciddi çelişkiler göze çarpıyor. Mesela Şems ve Kimya Hatun’un düğünden sonraki tavırlarını anlamak güç… Öncelikle böyle bir evliliğe mesafeli bakan Kimya Hatun ve ev ahalisinin görüşleri kısa sürede değişir. Nikâhın ardından Kimya Hatun ve Şems hayranlıkla birbirlerini kabullenir ve saygı-sevgi çerçevesinde karşılıklı bir ilişki ortaya çıkar. Çok geçmeden ise sudan birkaç sebeble her şey tersine döner. Artık eşinden kurtulabilmek için can atan Kimya Hatun; diğer tarafta eşine şiddet uygulamaktan bile çekinmeyen bir Şems vardır sahnede…

Kitabın yazarı, bilgilendirme kısmında Pakistan Kütüphanesine ve birkaç yere daha teşekkürlerini bildirmiş. Mevlana’nın yaşadığı Anadolu’dan ise herhangi bir kaynaktan faydalanmamış olması veya bundan söz etmemesi ilginç duruyor. Yazarın, benzerlerinin aksine kitabında Mevlana, Şems ve İslam’ın bazı noktalarına dokundurma ve eleştirilerde bulunması da eserin objektifliği noktasında kuşku uyandırabilir.

 

Ahmet MERSAN

Bu Yazi Toplam da 2.002 defa okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

KİMYA HATUN Konusuna Ait Etiketler

Benzer Yazilar

img_8285

AŞK-ELİF ŞAFAK

Mayıs 26, 2016
P1110961

YUSUF İLE ZÜLEYHA

Mayıs 25, 2016
1e9724d419c4c3a413c4aabda79b3f2b_1299233486

ŞAH SULTAN

Mayıs 25, 2016
3491924472_5095871ff4

KATRE-İ MATEM

Mayıs 25, 2016
hqdefault

TEBRİZLİ ŞEMS

Mayıs 24, 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHEX